اخبار و مقالات

طول عمر نوار نقاله

نوار نقاله و یا تسمه نقاله یک جزء حمل کننده است که کار انتقال را انجام میدهد. به نوار یا تسمه نقاله کانوایر هم گفته می شود.

نوار نقاله قسمت بسیار مهمی از تجهیزات یک سیستم انتقال میباشد که برای جابجا کردن مواد، قطعه و ...از جایی به جای دیگر استفاده می شود.

عمل انتقال میتواند به دو روش افقی و مستقیم و یا شیب دار و در ارتفاع انجام شود.

 

انواع نوار نقاله

 1. نوار نقاله صفحه دار
 2. نوار نقاله پیاله ای
 3. نوار نقاله پیچشی
 4. نوار نقاله غلتکی
 5. کانوایرهای ارتعاشی
 6. کانوایرهای ثقلی
 7. کانوایرهای عمودی
 8. کانوایرهای پنوماتیک
 9. کانوایرهای بازویی
 10. کانوایرهای خودرو

 

مزیت ها و عیب های نوار نقاله

میتوان بزرگترین مزیت استفاده از نقاله را امکان انتقال همه ی مواد ها با هر وزنی و طول عمر بالا دانست، این مواد در کارخانجاتی مانند ریخته گری ها برای انتقال شن و ماسه و .... مورد استفاده قرار میگیرد.

از معایبی که میتوان از نوار نقاله نام برد، ضرورت کنترل مداوم در طول نوار نقاله و دشواری نظم دادن به این مواد ها میباشد.

 

 افزایش طول عمر نوار نقاله

زمانی که طول عمر نوار نقاله به هر دلیلی به پایان میرسد و باید به علل مختلف تعویض شود.توقف قابل مشاهده ای در سیستم انتقال به وجود می آید.

حتی اگر تعویض این نوار از قبل برنامه ریزی شده باشد با هم هزینه بالایی را شامل میشود ولی در صورتی که این اتفاق به صورت ناگهانی باشد این هزینه به صورت چشمگیری بالا می رود.

پس با این تفاسیر مراقبت و بازرسی به نوار نقاله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

 

طول عمر طبیعی نوار نقاله

 • به صورت طبیعی تسمه ی نقاله ها طول عمری 3 ساله دارند؛ پس اگر پس اگر زودتر از موعد نیاز به تعویض نوار اتفاق بیفتد شاید طراحی این سیستم دارای مشکل بوده و یا نوع تسمه نوار نقاله مناسب نباشد.
 • مشاهده شده که برخی از افراد این نوار را در طول 10 سال نیز استفاده کرده اند و این عمل نشان میدهد که بالا رفتن طول عمر نوار نقاله نیز امکان پذیر میباشد.
 • طول و اندازه ی نوار و یا تسمه نقاله در طول عمر نوار نقاله تاثیر گذار میباشد.

 

مشکلات طراحی و طول عمر نوار نقاله

مهم ترین نکته که باید در نظر گرفته شود نحوه بارگیری مواد می باشد. هرچه نیروی وارد شده و ضرباتی که وارد میشود به نوار نقاله بالا تر باشد طول عمر تسمه کمتر میشود. اگر محل شوتینگ دستگاه یا منطقه بارگیری به درستی طراحی شده باشد مواد به آرامی روی نوار نقاله قرار میگیرند و باعث میشوند طول عمر دستگاه بالاتر رود.

قطر درایو پولی هم یکی دیگر از مواردی می باشد که باعث با رفتن طول عمر نوار نقاله میشود.

پولی که با قطر کمتر وجود داشته باشد باعث میشود تسمه نقاله بیشتر تغییر شکل دهد و در نهایت باعث ترک خوردن تسمه نقاله میشود. همیشه باید بر اساس جنس و ضخامت نوار نقاله و پولی مورد نظر تحقیق شود.

یک مشکل اساسی که در زمینه ی نوار نقاله های صنایع معدن یا کشاورزی، گرد و خاک همیشه مشکل بوده است.این مشکل همیشه به این صورت بروز میشود که خاک و شن و.... وارد دستگاه میشود. و از این طریق وارد بلبرینگ و قسمت های دیگر میشود و در نتیجه کشش تسمه نقاله را بالا میبرد که باعث میشود طول عمر نوار نقاله کاهش پیدا میکند. از بین بردن کامل گرد و غبار برای این قسمت ها تقریبا غیر ممکن است ولی میتوان از طریقی این گرد و غبار ها را کم کرد تا آسیب کمتری به نوار نقاله برسد.

یکی دیگر از عواملی که در زمینه بالا بردن طول عمر نوار نقاله اهمیت دارد استحکام تسمه نوار نقاله در مقابل فشار می باشد که گاهی اوقات در نظر گرفته نمیشود.

این میتواند تبدیل به یک مشکل بزرگ شود و طول عمر نوار نقاله را پایین بیاورد پس بهتر است فشار وارده به دستگاه محاسبه شده باشد.

 

نوار نقاله و کانوایرهای تخصصی متفرقه

یک سری از نوار های نقاله برای کاربرد های خاصی طراحی شده اند که برخی از آنها می پردازیم :

 • نوار نقاله های با جنس فایبر گلاس مناسب برای استفاده در دمای های بسیار شدید
 • کانوایرهای تسمه مغناطیسی برای انتقال دادن مواد آهنی
 • کانوایرهای مجهز به مش بافت فلزی مقاوم در برابر حرارت
 • کانوایرهای وکیوم برای نگهداری محصولات کوچک بر روی خط با وجود شیب زیاد

 

نوار نقاله مدولار یا پلاستیکی

از اتصال قطعات پلاستیکی کوچک در سایز استاندارد ساخته می شود، این قطعات با استفاده از قفل به طوری باشد که آنها ضد آب باشد صورت میگیرد.

این نوع تسمه ها در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند و برای فرآیند شستشوی مواد بهداشتی و غذایی کاربرد بالایی دارد.

 

نوار نقاله برزنتی یا تسمه الواتوری

از لحاظ ساختاری بسیار تشابه زیادی به نوار نقاله پلاستیکی دارد اما لایه بالایی و زیرین آن از جنس برزنت بوده و تار و پود آن باعث مقاومت و استحکام تسمه در برابر نیروی کشش میشود.

 

ضرورت برای تعمیرات مداوم

به علاوه مشکلاتی که مربوط به طراحی سیستم انتقال مواد میباشد، موارد دیگری نیز وجود دارند که باید در روزمره بازرسی شوند به طور مثال :

 • مواد برگشتی
 • دیدگی تسمه نقاله
 • انحراف نوار نقاله
 • سر خوردن نوار نقاله روی پولی
 • انحراف نوار نقاله زمانی رخ میدهد که تسمه نقاله به یک سمت از استراکچر سیستم منحرف میشود که این حالت باعث میشود نوار نقاله دچار زدگی بشود. بازرسی روزمره و مطمئن شدن از درست قرار گرفتن نوار نقاله در سیستم بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد.
 • مواد برگشتی به موادی گفته میشود که به تسمه نقاله چسبیده و در محل شوت در قسمت انتهایی تخلیه نمیشوند.
 • این مواد باعث فشار بسیار زیادی به نوار نقاله میشود و مشکلات بسیار زیادی را بر روی سیستم انتقال مواد ایجاد میکند.

ارسال نظر :
نظر

نظرات شما :
  هنوز کامنتی ثبت نشده است.
تماس با ما