اخبار و مقالات

خط تولید آب معدنی و نوشیدنی + دستگاه های مورد نیاز

اهمیت تولید آب معدنی

آب مایعی است که حاوی مواد معدنی، مواد آلی و گازهای محلول است و به همین دلیل کیفیت آن و خوب یا بد بودن آن را نمی توان از روی ظاهر آن قضاوت کرد. شفافیت آب نشان دهنده خلوص آن نیست، بنابراین بحث در مورد تصفیه آب و عملکرد ضد میکروبی برای استفاده از آب ایمن مهم است.

ناخالصی هایی که ممکن است در منابع آب وجود داشته باشد به جامدات معلق و جامدات محلول تقسیم می شوند. جامدات کلوئیدی یا معلق آنهایی هستند که در آب نامحلول هستند و می توان آنها را با تصفیه جدا کرد. این مواد باعث کدورت و رنگ آب می شوند و تا حدودی قابل مشاهده هستند (مانند گل و لای در آب). مواد محلول در آب می توانند مواد معدنی معدنی یا آلی باشند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و با تجزیه و تحلیل شیمیایی تعیین می شوند (وجود سختی آب نمونه ای از جامدات محلول در آب است).

علاوه بر مواد فوق، گازها نیز وارد آب می شوند، اما به جز زمانی که با سایر ناخالصی های موجود در آب ترکیب شوند، در مواقع دیگر با جوشیدن از بین می روند.

 

نحوه راه اندازی خط تولید آب معدنی

همه موجودات زنده برای زنده ماندن و بقا به آب نیاز دارند. آب معدنی و آشامیدنی که در همه فروشگاه ها و مغازه ها یافت می شود یک آب آشامیدنی سالم است که در همه جا در دسترس است.

آب معدنی آبی است که از چشمه معدنی تهیه شده و حاوی مواد معدنی مختلف مانند نمک ها و ترکیبات معدنی مفید و مثبت است. بسته به وجود یا عدم وجود گازهای اضافی، آب معدنی می تواند ساده یا گازدار باشد.

 

مراحل تولید و بسته بندی آب معدنی

تولید و بسته بندی آب معدنی نیاز به تجهیزات و ارتقاء کیفی های مختلف دارد تا این فرآیند به صورت خودکار انجام شود، بسته بندی آب معدنی یکی از مراحل اصلی خط تولید این محصول است که بسیار حائز اهمیت است. بسته بندی آخرین مرحله خط تولید آب معدنی است و معمولاً با کمک دستگاه های تمام اتوماتیک انجام می شود. یکی از مهم ترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد، احتمال کمبود نیروی کار در مراحل و خط تولید آب معدنی است.

ارتقای کیفیت نهایی کار، با حذف نیروی انسانی و عملکرد ویژه انواع دستگاه های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک قطعا بسیار مشهود خواهد بود. صنعت سوخت دانمارک را می توان به عنوان اولین تولید کننده قوطی های PET در کشور معرفی کرد. طراحی و تولید دستگاه های اتوماتیک تولید و بسته بندی آب معدنی می توانید از گروه ماشین سازی عبدالملکی بخواهید.

((البته بجز قوطی های PET که این شرکت خود معرف آن دستگاه هم می باشد.))

آب بطری آب آشامیدنی یا معدنی (به عنوان مثال، آب چاه، آب معدنی یا آب چشمه) است که در بطری های پلاستیکی یا شیشه ای بسته بندی می شود. اندازه ها از بطری های کوچک یک لیتری و بسته های یک و نیم  لیتری تا بسته های بسیار بزرگ است.

حتما بخوانید: دستگاه لیبل شیرینگ

 

هزینه های راه اندازی خط تولید کارخانه آب معدنی در سال 1401

برای راه اندازی کارخانه یا همان خط تولید آب معدنی، به خط تولید با ظرفیت تولید خاص نیاز دارید. به طور معمول، خط تولید با ظرفیت اسمی 6000 بطری در ساعت، علاوه بر هزینه نصب و خرید مواد اولیه و تجهیزات آزمایشگاهی، حدود 5 میلیارد تومان هزینه دارد.

و هزینه های نصب و همچنین هزینه های ساخت را خواهید داشت که به طور کلی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه در سال 1401 برای تأسیس کارخانه آب معدنی بسیار بالا خواهد بود.  با ظرفیت اسمی 6000 بطری در ساعت ، به 14 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارید.

ناگفته نماند که می توان کارخانه را با سرمایه کمتر و هزینه بسیار کم راه اندازی کرد و پس از مدتی کار را گسترده کرد.

 

خط تولید و بسته بندی آب معدنی

در خط تولید و بسته بندی آب معدنی، پس از طی مراحل اولیه تعمیر و آماده سازی آب معدنی، مرحله بسته بندی فرا می رسد. در این مرحله، بطری های استریل شده در یک خط با ضریب 2*3 قرار می گیرند.

(این به آن معنیست که بطری ها در دو ردیف و در هر ردیف 3 عدد بسته بندی می شوند. یکی از نکات مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که مکانیسم و ​​عملکرد دستگاه های بسته بندی اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک یکسان است.

در مرحله آخر فیلم شیرینگ بسته بندی نهایی را می سازد. خط تولید آب معدنی به عنوان یکی از پردرآمدترین خطوط شناخته می شود و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان قرار گرفته است.

فیلم شیرینگ ساخته شده از پلاستیک معمولاً 10٪ بزرگتر از ظرف انتخاب شده برای بسته بندی است. فیلم شرینک به صورت لوله ای بوده و فرآیند بسته بندی آب معدنی را با مکانیزم خاصی انجام می دهد که پیش تر به آن اشاره شده.

گروه ماشین سازی عبدالملکی با تکیه بر توان نیروهای داخلی و با استفاده از جدیدترین متدها در طراحی و ساخت دستگاه های شیرینگ پک و پرکن مایعات اتوماتیک، توانسته جایگاه بسیار ویژه ای را در کشور به خود اختصاص دهد. دستگاه شیرینگ پک آب معدنی که یکی از دستگاه های طراحی شده توسط شرکت ماشین سازی عبدالملکی می باشد، دارای نوع نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می باشد. هر کدام از آنها عملکرد بسیار خاص و متفاوتی دارند.

تجهیزات مورد نیاز خط تولید آب معدنی

در مقاله خرید دستگاه شیرینگ پک تونلی را مورد تحقیق قرار داده و از زوایای مختلف به بررسی دقیق این دستگاه پرداختیم و همچنین با انواع نایلون شیرینگ و کاربرد هر یک از آنها آشنا شدیم. خط تولید آب شرب شامل ماشین آلات مختلفی می باشد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره خواهد شد

ماشین آلات مورد استفاده در دو خط تولید آب بطری بسیار مشابه هستند. این دستگاه ها شامل موارد به شرح زیر است

توجه داشته باشید که این خط تولید تجهیزات با خط تولید آب معدنی با ظرفیت تولید پایین سروکار دارد

خط تولید آب معدنی با ظرفیت تولید 3000 بطری 1.5 لیتری و 4100 بطری 500 سی سی حداقل متراژ مورد نیاز برای نصب این دستگاه ها 270 متر می باشد

 

ماشین آلات پالایش آب آشامیدنی و بسته بندی آن عبارتند از

دستگاه تری بلوک__شستشو و بسته شدن اتوماتیک کلیه بطری ها
دستگاه لیبل زنی__لیبل برای هر بطری
جت پرینتر__برای چاپ تاریخ انقضا روی بطری
دمنده بطری__برای تهیه بطری از مواد اولیه و خام
دستگاه شیرینگ پک تونلی و فیلم شیرینگ آب معدنی__بسته 6 و 12 بطری
بالابر برای بسته های شیرینگ__جهت بارگیری و پالت گذاری محصول
 

ماشین آلات و ماشین آلات تصفیه و ذخیره آب قبل از بسته بندی عبارتند از

 • ضدعفونی کننده
 • دستگاه تصفیه آب
 • مخازن 3-10000 لیتری
 • نوار نقاله ریلی زمینی 4-6 تا 10 متر
 • لوله کشی، سیم کشی برق و نصب
 • تجهیزات آزمایشگاهی

 

دستگاه پرکن به همراه دربند آب معدنی

شایان ذکر است که بطری های مبتنی بر زیست یا PET امروزه در صنایع غذایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

این بطری ها بیشتر در خط تولید آب معدنی استفاده می شوند. مزیت بزرگ این بطری ها که منجر به استفاده قابل توجه آنها شده است این است که از مواد لعابی مضر و خطرناک مطابق با استانداردهای تولید استفاده نمی کنند.

استفاده از این بطری توسط هر دستگاه باعث شده است که تولیدکنندگان دستگاه های پر کننده آب معدنی، بدون هزینه اضافی به درجه بالایی از کارایی اقتصادی دست پیدا کنند.

حتما بخوانید: دستگاه پرکن مایعات

مواد این بطری ها بسته به نوع دستگاه در نظر گرفته می شود، به همین دلیل استفاده از این نوع بطری های پت در خط تولید دستگاه پرکن و دربند آب معدنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مقاومت این بطری ها در برابر دستگاه پر کننده آب معدنی یکی دیگر از دلایل مهم استفاده از این بطری ها در این صنعت است. این امر فروش دستگاه پرکن و دربند آب معدنی را بسیار مهم کرد.

 

دستگاه پرکن و دربند آب معدنی

دستگاه شیرینگ بطری برای بسته بندی و شیرینگ پک نوشیدنی ها به عنوان یک بسته کامل بدون فوم کاربری دارد که به وسیله سورت کننده یا مرتب کننده در بسته ها و محصولات 6-12-14-24 نوشیدنی بسته بندی شده است.

 

کاربرد دستگاه شیرنگ پک

 • بسته بندی آب معدنی
 • بسته بندی ماءالشعیر (دلستر)
 • بسته بندی آب میوه
 • دوغ
 • و انواع دیگر نوشیدنی ها

آنها همچنین بسته به حجم تولید مناسب و خوب، خطوط 4000 تا 12000 پت در ساعت، طراحی شده برای استفاده و کاربری تولید در انواع شیرینگ پک اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید شده است.

 

آخرین مرحله بسته بندی آب معدنی

آخرین مرحله بسته بندی آب معدنی توسط دستگاه های شیرینگ پک اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام می شود. این دستگاه را با توجه به مزایای گسترده آن باید یکی از کاربردی ترین دستگاه های مورد استفاده در خطوط تولید آب معدنی دانست.

افزایش سرعت خطوط بسته بندی آب معدنی به کمک دستگاه های شیرینگ پک یکی از پارامترهای مهمی است که به چشم می خورد. این دستگاه 400 بسته آب معدنی در ساعت بسته بندی می کند و این یکی از مهمترین لحظاتی است که مطمئناً سازندگان را شگفت زده خواهد کرد.

افزایش سرعت کار بسته بندی با کمک ماشین آلات شیرینگ اتوماتیک علاوه بر کاهش هزینه های اولیه، سود دهی قابل توجهی را نیز به دنبال خواهد داشت. شرکت ماشین سازی عبدالملکی به همراه پرسنل خود در این زمینه، یکی از شرکت های فعال در ایران می باشد که همواره در زمینه طراحی و تولید دستگاه های کاملا کاربردی می باشد.

جهت مشاوره برای راه اندازی خط تولید، استعلام مشخصات فنی دستگاه، قیمت و هزینه راه اندازی آن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

اهمیت اجرای پروژه تولید آب معدنی

با افزایش تقاضا برای آب آشامیدنی، آب معدنی و به دلیل محدودیت منابع آب در برخی نقاط و شهرهای آلوده، استفاده از آب بهداشتی و آب معدنی بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه و تعقل قرار گرفته است.

آب بطری به دلایل مختلفی از جمله طعم، سهولت استفاده، کیفیت پایین آب لوله کشی و نگرانی های مربوط به سلامتی و ایمنی مربوط به جایگزینی نوشیدنی های شیرین و مضر، خریداری می شود.

با برنامه ریزی مناسب و استفاده از متخصصان مجرب می توان برنامه موفقی را اجرا کرد و علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی، قدمی رو به جلو برداشت و سطح تولید و کیفیت کار در صادرات را در نظر گرفت و با ارز آوری همراه شد.

 

محتوای تغذیه ای آب معدنی طبیعی معمولاً حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی مانند:

آب معدنی آبی است که دارای ترکیبات ذاتی آب معدنی است. ترکیبات آب معدنی شامل ترکیباتی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن، اکسیژن و سایر مواد معدنی است.

همچنین عاری از آلودگی بوده و درصد بسیار بالایی از نیترات ها را دارد. ناگفته نماند که همه آبهای معدنی دارای ترکیبات ذکر شده هستند و تعداد بسیار محدودی از شرکتهای آب معدنی دارای چشمه های آب معدنی منحصر به فرد با ترکیبات شور کامل هستند.

حداکثر PH مجاز در آب معدنی 9 است. بنابراین اگر مواد مختلفی مانند شیرین کننده ها، ترکیبات گازی و ... را به آن اضافه کنید، بطری های آب معدنی از یک طرف کیفیتشان کاهش پیدا کرده و از روی دیگر غیربهداشتی می شوند.

 

هزینه ایجاد خط تولید آب معدنی

یکی از مراحل اصلی خط تولید بسته بندی آب معدنی که در واقع آخرین مرحله خط تولید آب معدنی می باشد، به کمک دستگاه های اتوماتیک انجام می شود. هزینه ساخت خط تولید آب معدنی به عوامل مختلفی بستگی دارد، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایجاد خط تولید آب معدنی با شماره تلفن های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.


ارسال نظر :
نظر

نظرات شما :
  هنوز کامنتی ثبت نشده است.
تماس با ما