هیدروسیکلون

هیدروسیکلون دستگاهی برای تصفیه آب میباشد که کار اصلی آن حذف شن و ماسه و جامدات از آب می باشد؛با توجه به کاربرد بسیار زیاد قیمت پایینی برای این دستگاه در نظر گرفته شده است.

هیدروسیکلون (Hydrocyclone) یا ماسه گیر یکی از کاربردی ترین و ارزان ترین تجهیزات در تصفیه آب می باشد که تمرکز و کار اصلی آن حذف ماسه و ذرات معلق جامد معدنی روی آب می باشد.

مکانیزم هیدروسیکلون اینگونه میباشد که  یکی از بهترین تجهیزات کاربردی در تصفیه آب می باشد که با کمک نیروی گریز از مرکز کار کرده و با اختلاف وزن و چگالی آب و ذرات موجود در آن میتواند آن را جدا کند. هیدروسیکلون یا ماسه گیر بدون نیاز به انرژی الکتریکی و تنها با کمک انرژی داینامیک آب را تصفیه میکند به همین علت است که این دستگاه به نسبت ارزان تر میباشد.

هیدروسیکلون قابلیت این را دارد که 95% از ذرات جامد را که اندازه آنها بیشتر از 45 میکرون باشد را از آب جدا میکند.

نحوه عملکرد هیدروسیکلون

به منظور حذف مواد جامد در آب و بدون نیاز به انرژی الکتریکی و فیلتر میباشد؛ در ساخت و طراحی هیدروسیکلون از مخزن به شکل استوانه و شکل مخروط استفاده میشود. مخزن استوانه ای در بالا و مخروط در پایینش قرار میگیرد که دو شیر در آن تعبیه شده که یکی به عنوان ورودی  دیگری خروجی آب بر روی مخزن استوانه و یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات ته نشین شده ی آن مورد استفاده قرار میگیرد.

مهم ترین موارد کاربرد و استفاده هیدروسیکلون

مهمترین دلیل استفاده از هیدروسیکلون حفاظت از الکتروپمپ ها در مقابل ذراتی در آب هستند که آنها به صورت معلق روی آب وجود دارند. مواد دانه ای و ساینده ای که در آب میباشد و در صنایع و کاربری های مختلف باعث ایجاد خسارت میشود. این خسارت ها می تواند شامل فرسایش پمپ ها و سیستم های لوله کشی شوند که در نهایت این اتفاق میتواند باعث نارضایتی مصرف کنندگان و امکان آلودگی آب و بی کیفیتی آن بشود که در نهایت نمی تواند وارد دستگاه پرکن آب معدنی شود.

هیدروسیکلون ها برای جلوگیری از آن نوع خسارات و تولید آب بدون ذرات جامد میشود. کاربرد های این دستگاه مثل:

 •     کارخانه کاشی و سرامیک
 •     تصفیه آب های کشاورزی
 •     در کارخانجات تولید آرد و نشاسته
 •     کارخانه ماسه و شن
 •     استفاده برای خروجی آب از چاه و رودخانه

قسمت های مختلف دستگاه هیدروسیکلون ها عبارتند از:

 1.      دانه ورودی بار اولیه
 2.      دهانه خروجی ته ریز دانه درشت(Apex
 3.      بار خروجی دانه ری
 4.      گلوگاه خروجی سرریز دانه ریز(VORTEX)
 5.      قسمت استوانه ای شکل
 6.      قسمت مخروطی شکل

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون نیازی به انجام دادن عمل بکواش ندارد اما بهتر است برای بهتر شدن فرایند نگهداری هر چند وقت یک بار آن را شستشو داده شود. در شستن فیلتر هیدروسیکلون بایستی مخزن شن گیر را که در انتهای دستگاه فیلتر سیکلونی را باز کرده و با تخلیه کردن مخزن دستگاه را به آب ورودی وصل کرده و کل مخزن را میشوییم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ماشین آلات صنعتی با ماشین سازی عبدالملکی تماس بگیرید.

مزایای تصفیه آب با هیدروسیکلون

 •      عدم نیاز به انرژی الکتریکی: به دلیل استفاده از انرژی داینامیک از انرژی الکتریکی استفاده نشده و کاربردی ندارد و در نتیجه از مصرف انرژی صرفه جویی میشود.
 •      قیمت ارزان: ساختار و متریال به کار رفته در این دستگاه نسبت به سایر تجهیزات تصفیه قیمت کمتری دارد.
 •     نصب و نگهداری آسان: بر خلاف سایر تجهیزات تصفیه آب که از فیلتر استفاده میشود هیدروسیکلون هیچ فیلتری ندارد در نتیجه نیازی به بک واش و شستشو ندارد.
 •     افت فشار ناچیز: بعد از ورود آب به مخزن هیدروسیکلون فشار وارد شده از طریق پمپ سانتریفیوژ زیاد نبوده و در نتیجه از افت فشار آب جلوگیری خواهد کرد.

مضرات آب شامل ذرات معلق حاوی شن و ماسه

 •    گرفتگی سیستم لوله کشی به دلیل رسوب کردن ذرات جامد
 •     آسیب جدی رسیدن به سیستم لوله کشی
 •     مسدود شدن سیستم آبیاری قطره ای
 •     آسیب و ایجاد فرسایش در پمپ ها

مشخصات هیدروسیکلون و پارامتر های هیدروسیکلون

هیدروسیکلون ها بسته به نوع سفارش می تواند دارای ظرفیت 5 تا 300 متر مکعب در ساعت ساخته شود و برای ظرفیت های بزرگتر میتوان از چندین دستگاه به صورت موازی استفاده کرد.

مهم ترین پارامتر در طراحی یک هیدروسیکلون دبی ورودی به آن می باشد.

یکی دیگر از پارامتر های بسیار مهم در طراحی هیدروسیکلون میزان املاح جامد در آب می باشد. نوع آب ورودی نیز میتواند به عنوان یک پارامتر مهم در تعیین کردن جنس فیلتر های سیکلون باشد.

 

طراحی هیدروسیکلون

زمان ماند هر قطره آب در درون هیدروسیکلون بین 2 تا 5 دقیقه محاسبه می شود. بهترین روش برای تامین این زمان اختلاف سایز لوله ورودی و خروجی از مخزن هیدروسیکلون می باشد.

برای تامین این زمان ماند برای جدا کردن دانه ها، لوله ورودی همیشه یک سایز کوچکتر از لوله خروجی ساخته می شود.

هیدروسیکلون و سیکلون

تفاوت اصلی در بین سیکلون و هیدروسیکلون سیال ورودی آن می باشد. سیکلون برای جداسازی ذرات معلق از گاز همانند هوا و هیدروسیکلون همان طور که پیش تر توضیح دادیم برای جداسازی ذرات معلق از مایعات مثل آب توسعه یافته است.

هیدروسیکلون دستگاهی است که بدون نیاز به انرژی برقی شن های ریز و ماسه بادی و دیگر و مواد معدنی کوچک از آب جدا می نماید.

هیدروسیکلون چاه آب و چاه عمیق

در زمین های کشاورزی که برای آبیاری نیاز به پمپاژ کردن آب از چاه عمیق دارند و این آب از طریق آبیاری قره ای و بارانی استفاده میشود نیاز به ماسه گیر یا هیدروسیکلون دارد چرا که اگر دارای شن و ماسه باشد این مواد جامد به داخل دستگاه پمپاژ یا آبیاری قطره ای و بارانی رفته و آسیب های جدی  خواهد زد.

اسمز معکوس و هیدروسیکلون

اسمز معکوس یکی از مهم ترین روش های تصفیه آب می باشد که تجهیزاتش قیمت بالایی دارد به همین دلیل است که برای جلوگیری از کاهش طول عمر فیلتر ها و همچنین بالا رفتن راندمان کاری آنها می شود. مرحله پیش تصفیه در نظر گرفته می شود. در این مرحله ذرات بزرگتر را با شیوه های متفاوت مانند هیدروسیکلون حذف شده و و آب با آلودگی کمتر وارد RO میگردد.

قیمت هیدروسیکلون

قیمت هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های تصفیه بسیار ارزان تر می باشد.

اما بسته به ظرفیت مخزن و دستگاه، جنس بدنه در حالت استوانه ای و مخروطی، خدمات پس از فروش و .... قیمتش متفاوتش است. 

 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

مسیح

عالی بود

ماشین سازی عبدالملکی

ماشین سازی عبدالملکی

سلام.با سپاس از لطف شما

© کلیه حقوق برای ماشین سازی عبدالملکی محفوظ است.

تماس با ما